Nejen na imunitu, ale na celkové zdraví
Déčko není pouze vitamínem pro náš imunitní systém, ale pro celkové zdraví. Zejména v poslední době byl vitamín D3 doporučovaný jako prostředek pro podporu imunitního systému v zimních měsících. Podporuje však také například kosti, zuby a svaly, a to tím, že se podílí na správném ukládání vápníku.
Za jakých podmínek získáme vitamín D ze slunce? A vystačí nám letní zásoby?
Vitamín D je unikátní v tom, že si jej lidské tělo umí vytvořit samo – v kůži. Děje se to ale pouze v případě, pokud svou pokožku vystavujeme slunečnímu svitu. Možná to zní jednoduše, ale jedno odpoledne u bazénu potřebnou dávku bohužel dlouhodobě nedoplní.
Je potvrzeno, že je zapotřebí strávit alespoň 20 min na slunci, aby se v naší kůži vytvořila dávka vitamínu D na jeden den.
Bez oblečení a bez použití opalovacího krému – ty průniku paprsků na kůži brání. Což ale není úplně ideální, neboť síla slunečních paprsků může mít i negativní důsledky, a naopak je doporučováno pokožku vždy chránit před škodlivým UV zářením.
Navíc je nám v našich klimatických podmínkách dopřáno slunečního svitu v dostatečné míře pouze tři měsíce v roce. Takže jak tedy doplnit déčko v zimních měsících a na jaře?
Vitamín D dostupný 365 dní v roce? Jedině v tabletách nebo v rybím tuku
V létě je slunných dnů většinou dostatek, ale není pravda, že si tělo stihne vytvořit vitamín D ze slunce na celou zimu. Ukládá se jen krátkodobě. Proto je dobré sáhnout po vitamínu D v tabletkách. Takové doplňování déčka je bezpečné pro naši kůži a naprosto dostačující na pokrytí potřeb našeho těla.
Další možností je rybí tuk v kapslích. Ten totiž obsahuje vitamín D zcela přirozeně. Samozřejmě je ideální častá konzumace ryb (asi 3x týdně), v praxi to však znamená nemalé výdaje a mnoho Čechů navíc ryby vůbec nejí. Rybí tuk je tak perfektní cestou, která zaručí pravidelní přísun vitamínu D, a navíc ještě cenných mastných kyselin omega-3.
Zdroj:
https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/vitamin-d/
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx