Živiny a vitamíny na zrak – jen mrkev nestačí
Jistě jste v dětském věku slyšeli doporučení jíst mrkev, protože má pozitivní vliv na zrak. I když není možné věřit všemu, co se dětem říká, v případě mrkve je tato rada pravdivá. Mrkev totiž obsahuje mimo jiné vitamín A, který skutečně přispívá k normálnímu zraku. Jenže samotná konzumace mrkve ale nestačí. Jaké jsou další vitamíny na zrak, které je vhodné do jídelníčku zařadit?
Oči jsou složitým orgánem, který k plnění funkce využívá mnoho různých vitamínů a živin.
Vitamín A – známý vitamín na zrak
Vitamín A je ve skutečnosti termín, který zastřešuje celou skupinu látek s podobnou strukturou. Co mají tyto látky společného, je mimo jiné rozpustnost v tucích. Aby je organizmus dokázal využít, je tedy třeba konzumovat je spolu s tuky. Nejznámější podskupinou vitamínu A jsou karotenoidy, látky dodávající nejen mrkvi, ale také dalším druhům ovoce a zeleniny typickou červenooranžovou barvu. Vitamín A najdete i v živočišných zdrojích, jako jsou mléčné výrobky nebo vnitřnosti. Pak už se ale nejedná o karotenoidy, ale o retinoly.
Vitamín A je právem spojovaný s pozitivním vlivem na zrak. Umí toho ale mnohem víc, protože:
- přispívá k normálnímu metabolismu železa;
- podílí se na procesu specializace buněk;
- podporuje funkci imunitního systému;
- působí pozitivně na stav pokožky a sliznic.
Kyselina dokosahexaenová (DHA) – neměla by chybět žádný den
Kyselinu dokosahexaenovou (DHA) v lidském těle najdete mimo jiné v oční sítnici. Její zastoupení v jídelníčku pak přispívá k udržení normálního zraku a důležité je také při vývoji zraku kojenců do jednoho roku. Tato kyselina patří do skupiny omega-3 vícenenasycených mastných kyselin, tedy „dobrých“ tuků. Do jídelníčku ji přirozeně zařadíte díky konzumaci tučných ryb jako jsou sardinky, losos nebo tuňák, mikrořas i obohacených potravin. Poslední z uvedených nejsou zatím v naší republice příliš rozšířené. Pokud tedy nemáte v běžném jídelníčku dostatek DHA, vhodnou alternativou mohou být doplňky s jejím obsahem.
Pozor! Ořechy a semena sice také obsahují omega-3. Jedná se ale o kyselinu alfa-linoleovou (ALA).
Zinek – parťák pro vitamín A
Zinek je minerální látka, která se v těle podílí na mnoha procesech. Z hlediska zraku je důležité, že přispívá k normálnímu metabolismu vitamínu A a mastných kyselin. Nejen ženy dále ocení to, že prospívá vlasům, nehtům a pokožce a pomáhá organizmus chránit před oxidativním stresem. Zařazení potravin bohatých na zinek je v neposlední řadě vhodné kvůli tomu, že přispívá k udržení normální hladině testosteronu v krvi (což ocení hlavně muži) a má pozitivní vliv na funkci imunitního systému.
Stejně jako v případě DHA i u zinku platí, že nejbohatší zdroje pocházejí z vod. V tomto případě se jedná o ústřice a měkkýše. Zinek dále obsahují i
- hovězí maso;
- fazole;
- dýňová semínka;
- celozrnné výrobky.
Zdroje:
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170393/nutrients
https://www.nal.usda.gov/sites/default/files/page-files/zinc.pdf
https://www.nal.usda.gov/sites/default/files/page-files/zinc.pdf
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč